Nákupy

Žulu ako pracovnú dosku? Vynikajúci nápad.

Veľa ľudí sníva o pracovnej doske zo žuly, pretože tento kameň vyzerá ušľachtilo a ponúka mnoho výhod, ktoré uľahčujú prácu v kuchyni. Pripravovať jedlo 
môžete priamo na jej povrchu a ľahko ju vyčistíte. Žulové dosky https://www.goraslovakia.sk/produkty/kuchynske-pracovne-dosky-a-zasteny existujú v rôznych farbách a vzoroch, takže ich môžete dobre prispôsobiť dizajnu kuchyne. Okrem prírodného kameňa máte možnosť zvoliť si aj imitácie s množstvom variánt. Tie sú cenovo dostupnejšie a ľahšie sa udržujú.

zulova pracovna doska

Rozdiel medzi umelým a prírodným kameňom
Žula je materiál, ktorý by si prial vo svojej kuchyni takmer každý. Mnohí však musia pri plánovaní kuchyne hľadať alternatívy, pretože žulová pracovná doska je drahá a často prevyšuje rozpočet. Pre menej náročných existujú umelé imitácie kameňa. Sú to zvyčajne lamináty, ktoré majú dekoratívnu vrstvu v podobe kameňa alebo žuly. Ide o pevne stlačené nosné vrstvy, zvyčajne vybavené ochrannou vrstvou proti vlhkosti, nečistotám a poškriabaniu. Okrem výhodnej ceny umožňujú tieto imitácie širokú škálu vzorov v žulovom vzhľade.
Okrem toho je kompozitný kameň alternatívou k prírodnej žulovej doske. Pozostáva z reálneho drveného kameňa a kompozitného materiálu. Rovnako ako laminát, má jednotný kameň, ale je vo vyššej cenovej kategórii.

kuchynska-zulova-doska

Výhody a nevýhody prírodnej žuly
Výhody:
 + Kvalitný vzhľad
+ Jedinečný vzhľad každej žulovej dosky
+ Zvyčajne veľmi hladký povrch
+ Hygienická
+ Nie je citlivá na vlhkosť, rezy, škrabance, ani škvrny
+ Odolná voči teplu
+ Odolná vďaka vysokému stupňu tvrdosti
+ Veľké spektrum farieb 
Nevýhody:
– Vyššia cena
– Vysoká hmotnosť
– Ťažko sa rozrezáva
– Krehký materiál, riziko poškodenia
– V prípade poškodenia je potrebná drahá oprava
– Špeciálne čistenie alebo starostlivosť s tesniacimi prostriedkami, aby sa dosiahol lesk
– Citlivosť na kyseliny, oleje, niektoré čistiace prostriedky 
Pri výbere kuchynskej dosky v žulovom vzhľade máte široké možnosti. Zapadne tamer do každého štýlu kuchyne, pretože kameň je dostupný v mnohých vzoroch a farbách. 
Odborníci vám radi odporučia pracovnú dosku v žulovom vzhľade hlavne do modernej kuchyne. Rokmi a skúsenosťami overená klasika je kombinácia bielej kuchynskej linky a čiernej pracovnej dosky.
Žulu môžete použiť aj ako zástenu. Týmto spôsobom získate ideálnu ochranu proti striekajúcej vode a zároveň mimoriadny vzhľad.  
Pracovné dosky v imitácii žuly sú všestrannejšie ako dosky vyrobené z prírodného kameňa. Sú ľahšie, a preto sa flexibilnejšie upevňujú v kuchyni. Môžete do nich aj vŕtať a rezať. Nevýhodou je, že imitácie žulových pracovných dosiek sú menej pevné a môžu sa zlomiť. K dispozícii sú všestranné vzory, ktoré majú modernejší vzhľad a znižujú masívny efekt kameňa.

Back To Top