Nákupy

Ach, tá ľudská nenásytnosť

.

Bývam oproti nákupného centra . Sedím a popíjam kávu pri okne. V rozhlase hrajú krásne vianočné hity . Pozerám sa vonku a neprestávam sa čudovať. Národ zošalel ! Od rána je parkovisko plné kupujúcich. Všetci sú nervózni, vytrubujú- nemajú čas na ľudskosť a pokoru.

vánoční nákupy


Skupujú akoby sa blížil koniec sveta  a oni sa chcú najesť do puknutia. Alebo akoby išla vojna a oni si musia robiť zásoby na mesiace vopred.

Nie nič také sa našťastie nedeje . Ale vedia to títo ľudia ? Vedia že ide vlastne o jeden jediný deň navyše oproti obyčajnému víkendu. Vedia, že Vianoce sú iba 24,25,26.12 ? Vedia vôbec, že idú Vianoce a nie dni obžerstva ? Vedia o čom je tento sviatok ?


Nemyslia si náhodou, že je to iba o darčekoch a hodovaní ? Zarazila ma v televízii informácia od jednej evanjelickej farárky v tom duchu- že áno, Vianoce sú aj o hojnosti  a štedrosti a že si teda ľudia majú sebe dopriať !


Neuveriteľné konštatovanie- až doposiaľ som žila v tom , že Vianoce sú o štedrosti k svojím blízkym ale aj tým, ktorí z akéhosi dôvodu nemajú ani na to, aby sa najedli a kúpili svojim deťom aspoň malilinký darček. Tak ma to moji rodičia vychovávali a tak vychovávam ja svoje deti . Kam sa posunula cirkev ? Osoba, ktorá má upriamiť pozornosť na duchovnú stránku Vianoc nás nabáda k niečomu úplne inému.

nákupy

.


Niečo je skrátka zle a nenormálne. Nie sme predsa iba konzumenti, sme v prvom rade ľuďmi. Naozaj potrebujeme znášať domov kilogramy potravín a míňať stovky až tisíce euro za vianočné darčeky ? Toto je v živote to dôležité ?

Stihneme medzi tým navštíviť rodičov a príbuzných ? Myslime aj na iných ?

Občas mám pocit, že mám chuť ľudí u ktorých prevláda nenásytnosť a sebeckosť vziať na napríklad na onkologické oddelenie- aby si natvrdo uvedomili, čo je v živote dôležité.

Pohmkávam si Tichú noc a nenechám sa vtiahnuť do víru mamonu , nenásytnosti a mám z toho dobrý pocit .

Ach, tá ľudská nenásytnosť
4.3 (85%)4
.
Back To Top